Agent nieruchomości – kto to i w czym może pomóc?

Agent nieruchomości, pośrednik nieruchomości, pośrednik w obrocie nieruchomościami – wszystkie te nazwy oznaczają jedną i tą samą osobę, która najczęściej jest zatrudniona w biurze nieruchomości. Jakie są jej zadania? Czy warto skorzystać z jej pomocy?

Agent nieruchomości – kto to

Agent nieruchomości to osoba, która zazwyczaj jest pracownikiem biura nieruchomości. Agent, zwany też pośrednikiem, wykonuje zawód, który polega na kojarzeniu ze sobą stron transakcji, a także doradztwie przy zakupie/sprzedaży/zamianie/najmie/wynajmie domu czy mieszkania.

Pośrednik nieruchomości – obowiązki

Wiele osób myśli, że praca agenta nieruchomości polega tylko i wyłącznie na prezentowaniu domów czy mieszkań potencjalnym kupcom lub najemcom. Nic bardziej mylnego. Pośrednik nieruchomości to osoba o szerokim spektrum obowiązków. Każdy dzień w pracy pośrednika nieruchomości jest inny. Jednego dnia zajmuje się on analizą i opracowywaniem strategii negocjacji, a kolejnego może już pracować nad prognozowaniem wzrostów i spadków cen na rynku nieruchomości. Oprócz tego do jego zadań należy m.in.:

  • budowanie relacji z klientami,
  • doradztwo klientom,
  • pozyskiwanie ofert sprzedaży i wynajmu nieruchomości,
  • przygotowywanie oraz prezentacja ofert sprzedaży i wynajmu nieruchomości,
  • przygotowywanie wszystkich formalności dotyczących transakcji,
  • analiza rynku nieruchomości i działań konkurencji,
  • pozyskiwanie klientów,
  • przygotowywań do spotkań z klientami,
  • przeprowadzanie spotkań z klientami,
  • prezentowanie nieruchomości.

Jak zostać agentem nieruchomości?

Aby zostać agentem nieruchomości nie trzeba mieć żadnych ukończonych studiów. Pracodawcy zazwyczaj wymagają jedynie wykształcenia średniego. Nie oznacza to jednak, że studia nie pomagają w tej pracy – jest wręcz przeciwnie. W karierze bardzo pomocne są studia na kierunkach prawniczych, ekonomicznych, technicznych, a nawet marketingowych. Oprócz tego, wielu agentów nieruchomości rozwija się robiąc różne kursy oraz studia podyplomowe.

Niezależnie od tego, czy agent nieruchomości posiada wyższe czy też średnie wykształcenie może on zdobyć licencje pośrednika nieruchomości. Jeszcze do 2014 roku, jej posiadanie było konieczne, aby móc wykonywać zawód pośrednika nieruchomości. Obecnie jest to opcjonalne. Obowiązkowe jest natomiast posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Chociaż licencja nie jest obowiązkowa, to i tak wielu pośredników nieruchomości decyduje się na jej uzyskanie. Dzieje się to z prostego powodu – dokument ten jest potwierdzeniem wiedzy i wiarygodności agenta. Jego posiadanie sprawia, że pośrednik wzbudza większe zaufanie i wydaje się być bardziej profesjonalny. Organem uprawnionym do nadawania licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN). Proces zdobywania tego dokumentu jest zróżnicowany w zależności od wykształcenia i doświadczenia danego pośrednika.

Tyle o wykształceniu, a co z charakterem? Każdy zawód wymaga od swoich przedstawicieli określonych cech osobowości. Nie inaczej jest również z agentem nieruchomości. Powinien być komunikatywny, przyjazny, pewny siebie i wzbudzający zaufanie. Dobrze, jeśli jest przy tym cierpliwy i skrupulatny. Musi on również umieć panować nad swoim czasem i organizacją swojej pracy.

Oprócz kompetencji miękkich osoba ta musi mieć dużą wiedzę z zakresu rynku nieruchomości oraz rozeznawać się w tematyce prawa i ekonomii.

Pośrednik nieruchomości – czy warto skorzystać z jego usług?

Zdecydowanie warto, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużo wolnego czasu na samodzielne zajmowanie się sprawami związanymi ze sprzedażą czy kupnem nieruchomości. Pośrednik pomoże we wszystkich etapach tego procesu. Zacznie od wyszukiwania najlepszej dla nas oferty, a potem poprowadzi przez wszystkie dalsze kroki dążące do finalizacji zakupu lub najmu. Skorzystanie z usług pośrednika będzie droższe niż załatwianie wszystkiego na własną rękę, ale za to dużo szybsze, sprawniejsze, bardziej komfortowe i bezpieczniejsze.

Jak wybrać dobrego agenta nieruchomości?

Aby wybrać dobrego agenta trzeba zrobić dokładny research. Warto popytać znajomych, którzy korzystali już z tego typu usług oraz przejrzeć Internet. Kluczowe są opinie o danym agencie lub o biurze nieruchomości, w którym pośrednik pracuje. Istotne jest również jego portfolio i doświadczenie. W sieci można też sprawdzić, czy wybrany przez nas potencjalny kandydat na pośrednika posiada licencję. Polska Federacja Rynku Nieruchomości uruchomiła Centralny rejestr pośredników w obrocie nieruchomościami, który obecnie jest jedynym rejestrem zawierającym szczegółowe informacje o osobach świadczących usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Aby sprawdzić danego pośrednika wystarczy wejść na stronę: https://rejestr.pfrn.pl/posrednicy i uzupełnić jego dane.