Dom za 150 tysięcy

Wiele osób marzących o własnym domu jest przekonanych, że ich na niego nie stać. Okazuje się, że część z nich jest w błędzie, ponieważ przy odrobinie wysiłku możliwe jest wybudowanie domu już za 150 tysięcy złotych. Zobaczmy, w jaki sposób tego dokonać.

Zalety domu

Do zalet płynących z mieszkania w domu nie trzeba nikogo długo przekonywać. Mieszkańcy domów jednorodzinnych położonych poza miastem jednogłośnie twierdzą, że jednym z największych plusów jest prywatność i kawałek osobistej przestrzeni. To miejsce, gdzie można zrelaksować się po ciężkim dniu we własnym ogrodzie w otoczeniu przyrody. Nie ma żadnych sąsiadów za ścianą, nie ma hałasu i zgiełku. Życie w domu daje swobodę i poczucie intymności.

Dom można zaprojektować jak tylko się chce. To niezależna przestrzeń od początku kreowana przez inwestora pod mieszkańców budynku. Możliwość wyboru projektu domu, podział pomieszczeń czy powierzchnia pokoi sprawiają, że dom jest niemal szyty na miarę pod daną rodzinę.

Ponadto, właściciel domu jest zwolniony z czynszu oraz wielu innych opłat wspólnych, które obowiązują w blokach.

Cena domu a cena mieszkania

Pomimo oczywistych zalet, wiele osób rezygnuje ze swoich marzeń o domu. Dużo z nich robi to ze względów finansowych. Nic jednak dziwnego, ponieważ dom kojarzy sie ze sporym wydatkiem. Okazuje się jednak, że można wybudować dom i zapłacić za niego tyle co za mieszkanie, szczególnie, że średni koszt 1 mk w 2021 roku, w dużym mieście w Polsce wynosił około 8-9 tysięcy złotych. Oznacza to, że za mieszkanie o powierzchni 60 mk trzeba było zapłacić 510 tysięcy złotych, co jest ogromną kwotą biorąc pod uwagę fakt, że mieszkanie nie jest samodzielnym i niezależnym budynkiem.

Dom za 150 tysięcy

Czy można wybudować dom za 150 tysięcy złotych? Tak, można. Jednak będzie to koszt samego domu. W tę kwotę nie wlicza się wyposażenia i kosztów uzyskania pozwoleń. Oprócz tego, dochodzi koszt za kupno działki, koszt projektu domu, koszt adaptacji projektu do działki, koszt geodety, koszt planu zagospodarowania przestrzennego, koszt decyzji o warunkach zabudowy, koszt dokumentacji warunków technicznych dostawy mediów, a po wybudowaniu nieruchomości – koszty wykończenia i wyposażenia.

Tego typu domy to zwykle proste, jednopiętrowe nieruchomości o powierzchni około 100 mk. Projekty domów z tej kategorii wyróżnia zwarta bryła, najczęściej dwuspadowy dach, szybkość budowy i oszczędności w późniejszym użytkowaniu.

Dom za 150 tysięcy – na czym można zaoszczędzić?

Budując dom warto mieć świadomość, że nie jest to budowla na rok czy dwa, ale na lata. Dobrze jest oszczędzić, ale aby nieruchomość była trwała, solidna i spełniała swoją funkcję to trzeba wiedzieć, gdzie można, a na czym nie powinno się oszczędzać:

  • Zakup działki

Oszczędzić można już na etapie zakupu działki. Jeśli jesteśmy zmotoryzowani i przemieszczanie się nie stanowi dla nas problemu to warto rozejrzeć się za działką nieco dalej położoną od centrum miasta niż same obrzeża. Ceny za metr dwóch podobnych do siebie działek, ale położonych w nieco różnych odległościach od centrum mogą się drastycznie różnić. Dodatkowo, warto wybrać grunt na równym terenie, co pozwoli uniknąć prac związanych z profilowaniem terenu działki.

  • Projekt domu

Kolejnym przykładem rzeczy, na której można zaoszczędzić jest projekt domu. Koszt gotowego projektu domu z katalogu to wydatek rzędu od 800 do 4000 zł, plus koszty adaptacji do działki. Tymczasem za indywidualny projekt domu (do 150 m2) płaci się średnio od 5000 zł do 22500 zł. Jak widać różnica jest ogromna.

  • Alternatywne rozwiązania

Dużo pieniędzy można zaoszczędzić jeśli ograniczy się liczbę dodatkowych elementów w domu. Należą do nich np. kominki, piwnica, garaż. Warto szukać alternatywnych rozwiązań, np. spiżarnia zamiast piwnicy czy wiata zamiast garażu.

  • Materiały

Rzeczą, na której z pewnością nie powinno się oszczędzać są materiały budowlane. Jak już wcześniej wspominaliśmy, domy powinny być trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i solidne. Używając do budowy materiałów słabej jakości na pewno nie da się osiągnąć takich efektów.