Gdzie szukać nieruchomości?

Internet, znajomi czy może prasa lokalna? Ogłoszenia dotyczące sprzedaży czy wynajmu nieruchomości publikowane są w różnych miejscach. W niektórych z nich można znaleźć prawdziwe okazje. Zobaczmy, gdzie warto szukać nieruchomości.

Poczta pantoflowa

Tzw. poczta pantoflowa to często zapominany i niedoceniany sposób wyszukiwania okazyjnych cenowo ofert sprzedaży nieruchomości. W codziennym życiu, czy to na uczelni, czy w pracy mamy kontakt z ogromną ilością osób. A każda z nich może być potencjalnym źródłem wiedzy o ofertach sprzedaży nieruchomości. Warto pytać i rozmawiać, ponieważ zdarza się, że czasem nawet podczas zwykłej pogawędki przy kawie w służbowej kuchni współpracownik podpowie nam, że słyszał lub widział korzystną ofertę dotyczącą domu czy mieszkania na sprzedaż. Pomocna w tej kwestii może również okazać się rodzina. Nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem wujek stryjeczny naszej ciotki czy kuzyn babci nie chce akurat teraz pozbyć się swojej nieruchomości, która idealnie spełniałby nasze oczekiwania. Z tego względu, każde poszukiwania nieruchomości warto zaczynać od rozeznania wśród swoich znajomych i rodziny czy nie wiedzą oni o jakiś domach czy mieszkaniach na sprzedaż.

Ogłoszenia internetowe

Internet to ogromne źródło wiedzy i wszelakiej treści. To także wielka skarbnica ogłoszeń, w tym również tych dotyczących nieruchomości. Szukając ofert tzreba na bieżąco przeglądać zarówno ogólne portale ogłoszeniowe, jak i te typowo przeznaczone dla branży nieruchomości. Warto zwracać uwagę na serwisy ogólnokrajowe, ale nie należy również zapominać o stronach regionalnych i lokalnych.

Ogłoszenia prasowe

Często słyszy się, że już nikt nie czyta gazet. Nie do końca jest to prawda. Wciąż istnieje bowiem mnóstwo zwolenników właśnie tej formy pozyskiwania informacji. Niemal w każdej gazecie znajduje się dział z ogłoszeniami. Ogłoszenia tam zamieszczane podzielone są najczęściej na działy tematyczne. Zazwyczaj, znajduje się też dział dotyczący nieruchomości. Właśnie w nim można znaleźć ogłoszenia dotyczące sprzedaży nieruchomości. Co prawda taki sposób wyszukiwania ofert jest nieco starodawny i męczący, ponieważ w ogłoszeniu nie ma zdjęć, są jedynie pojedyncze suche informacje dotyczące domu czy mieszkania, a aby uzyskać pozostałe dane trzeba bezpośrednio dzwonić i wypytywać właściciela. W tej metodzie wyszukiwania ogłoszeń warto brać przede wszystkim typowe gazety lokalne i regionalne.

Licytacje komornicze

W Polsce, nadal stosunkowo mało powszechnym sposobem na wyszukiwanie ogłoszeń dotyczących nieruchomości są licytacje komornicze. Wciąż nie cieszą się one zbyt dużą popularnością wśród poszukujących mieszkań. Wynika to z różnych względów – przede wszystkim to sami poszukujący niechętnie patrzą na nieruchomości pochodzące z licytacji komorniczych, ponieważ obawiają się oni o bezpieczeństwo swoich interesów i pewność tego typu transakcji. Tymczasem, to właśnie na nich można znaleźć najlepsze okazje cenowe. Cena nieruchomości z licytacji może być nawet o ¼ niższa niż wynosi jej faktyczna wartość rynkowa. Ogłoszenia dotyczące nieruchomości pochodzących z licytacji komorniczych można znaleźć w siedzibach komorniczych i w Internecie.

Bazy danych agencji nieruchomości

Czasem dobrym pomysłem może okazać się zlecenie poszukiwania nieruchomości komuś innemu. Mowa tu o biurze nieruchomości. Tego typu firmy zajmują się m.in. poszukiwaniem nieruchomości zawodowo. Mają swoje własne źródła i dojścia, regularnie sprawdzają portale z ogłoszeniami oraz licytacje komornicze. Każdy z nas ma swoje obowiązki – pracę, dzieci, które zajmują nam dużą ilość czasu w ciągu dnia. W związku z tym, na poszukiwanie ogłoszeń sprzedaży domów czy mieszkań możemy poświęcić godzinę czy dwie dziennie. Może to doprowadzić do sytuacji, gdzie najlepsze oferty dosłownie uciekają nam sprzed nosa. Tymczasem pracownicy biur nieruchomości poświęcają na poszukiwania znaczną ilość swojego dnia pracy, a ponadto dysponują do tego specjalnymi narzędziami.

Ogłoszenia na nieruchomościach

Szukając domu czyn mieszkania w konkretnej, wybranej przez nas okolicy, warto się po niej po prostu przejść. Niektórzy właściciele umieszczają ogłoszenia o sprzedaży bezpośrednio na nieruchomościach w postaci szyldów, tabliczek czy bilbordów.