Gdzie zamieszkać na emeryturze?
Malutki domek w spokojnej nadmorskiej miejscowości? A może przestronne mieszkanie na szczycie nowoczesnego wieżowca w centrum miasta? Ilu ludzi, tyle pomysłów na spędzenie emerytury. Zobaczmy, jakie miejsca warto wziąć pod uwagę planując swoją jesień życia.
Emeryci w Polsce – charakterystyka
Polskie społeczeństwo zdecydowanie należy do społeczeństw starzejących się. Oznacza to zwiększenie udziału starszych osób w ogólnej liczbie ludności przy jednoczesnym zmniejszeniu się udziału w tej strukturze dzieci. Zjawisko to jest spowodowane wydłużeniem się życia osób starszych i jednoczesnym spadkiem przyrostu naturalnego. Proces ten zachodzi już od wielu lat, a prognozy nie wskazują, że ma się to zmienić. Szacuje się, że w 2050 roku osoby powyżej 65. roku życia będą stanowiły 1/3 całej populacji w naszym kraju. Ma to istotne znaczenie dla kraju m.in. ze względów ekonomicznych oraz społecznych.
Pod koniec 2018 roku w Polsce żyło 38,4 mln osób, z czego ponad 9,5 mln (ok. 25%) stanowiły osoby w wieku równym 60 lat i starszym. Ile obecnie jest emerytów w kraju i jak ta liczba zmieniała się na przestrzeni lat? Otóż, w listopadzie 2020 roku liczba emerytów, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie, przekroczyła 6 mln osób. Oznacza to, że w ciągu 5 lat liczba emerytów w ZUS zwiększyła się o 20%, czyli o 1 mln osób w porównaniu do danych z 2015 roku. Emerytów jest więcej niż rencistów. Osoby pobierające świadczenia emerytalne stanowią około 3/4 liczby wszystkich emerytów i rencistów. Wśród rencistów natomiast mniej więcej 50% pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, a druga połowa pobiera rentę rodzinną.
Główny Urząd Statystyczny podaje również, że najmniej emerytów mieszka w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim (zaledwie około 1/5 całej populacji województwa). Najwięcej natomiast zamieszkuje województwa: lubelskie, świętokrzyskie, śląskie, łódzkie. Starsze osoby stanowią tam 1/4 populacji.
Problemy finansowe emerytów
„Wesołe jest życie staruszka?” Nie w Polsce. Emeryci w naszym kraju mają bowiem wyjątkowo niską emeryturę, zwłaszcza w porównaniu z mieszkańcami sąsiednich krajów. Polski emeryt może liczyć średnio na 1500 złotych, natomiast u naszych niemieckich sąsiadów kwota ta oscyluje w obrębie 8000 złotych. Wynika to poniekąd z różnicy w zarobkach, jakie osiągają mieszkańcy Polski i Niemiec. Według danych, Polscy seniorzy wpadają w ubóstwo. Jest nim zagrożony niemal co piąty polski emeryt. Wyznacznikiem ubóstwa jest kwota pozostająca do dyspozycji po odjęciu wydatków od dochodów.
Emeryci w Polsce starają się jak mogą, aby poprawić swoją sytuacje finansową. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest uwolnienie zamrożonego kapitału w nieruchomości. Dlaczego najpopularniejszych? Otóż, z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 80% polskich seniorów posiada na własność nieruchomość.
Emeryci mogą wykorzystać nieruchomość w różny sposób, np.:
- sprzedaż mieszkania lub domu oraz przeprowadzenie się do mniejszego lokalu,
- wynajęcie pokoju lub części domu,
- renta dożywotnia, czyli przekazanie prawa własności do nieruchomości w zamian za dożywotnie świadczenia pieniężne.
Kraje do zamieszkania na emeryturze
Emeryci decydujący się na sprzedaż mieszkania lub domu powinni rozważyć przeprowadzkę do innego kraju. Wyjazd na stałe w tak odległe miejsce jest bardzo trudną decyzją, szczególnie dla ludzi w podeszłym wieku. Są jednak osoby, którzy są żadni przygód przez całe swoje życie, a nowa kultura i bycie z daleka od rodziny nie będzie stanowiło dla nich problemu. Co więcej, dla nich taka podróż może okazać się przygodą życia i zapewnić bardziej komfortowe warunki niż Polska.
Za najlepsze miejsca na emeryturę, światowe rankingi określają Hiszpanię, Niemcy i Szwajcarie. Niestety, koszty życia są tam jednak zbyt wysokie na polskie warunki. W jakich więc krajach można przeżyć za polską emeryturę?
Ukraina
Polacy coraz tłumniej jeżdżą na Ukrainę. Wynika to z faktu, iż ceny tam są znacznie niższe niż w Polsce. Ukraina to państwo sąsiadujące z Polską, o kulturze podobnej do naszej, a w zachodniej Ukrainie do tej pory mieszka wielu Polaków.
Gruzja
Gruzja cieszy się coraz większą popularnością w kontekście emigracji na emeryturze. Ceny życia są tam nieco wyższe niż na Ukrainie, ale wciąż niższe niż w Polsce.
Czarnogóra
Argumentów przemawiających za spędzeniem jesieni życia w Czarnogórze jest mnóstwo. Przede wszystkim to jedno z nielicznych europejskich państw, w których koszty życia są niższe niż w Polsce, a jednocześnie jest tam cieplej. Miłośnicy słońca, bałkańskiej gościnności, Morza Adriatyckiego i wyśmienitej kuchni będą zachwyceni.
Ekwador
Głównymi zaletami Ekwadoru jako miejsca do spędzenia emerytury jest stosunkowo tani grunt i niskie ceny wynajmu. Nie można zapomnieć również o malowniczych krajobrazach i klimacie równikowym. W Ekwadorze doskonale odnajdą się zarówno ci, którzy pragną spędzić emeryturę na leniwym leżakowaniu w słońcu, jak i ci, którzy zamierzają wykorzystać ten czas na odkrywanie nowych miejsc.
Tajlandia i Wietnam
Choć kierunki te brzmią nieco egzotycznie, to mogą być świetnym miejscem do życia dla emerytów z Polski. W Tajlandii i Wietnamie panują niższe ceny niż w Polsce, a klimat jest ciepły i wilgotny. Te azjatyckie kraje obfitują w rajskie plaże, przepyszne jedzenie, niesamowite krajobrazy i świątynie. To świetna okazja do spełnienia swojego marzenia o mieszkaniu w domku na plaży.