Inwestowanie w garaże na wynajem

W temacie inwestycji w nieruchomości najczęściej słyszy się o mieszkaniach. Tymczasem okazuje się, że całkiem dobrym pomysłem na biznes może być inwestowanie w garaże na wynajem. Zobaczmy, co warto o tym wiedzieć.

Dlaczego warto inwestować w garaże na wynajem?

Istnieje kilka bardzo ważnych powodów, dla których inwestorzy, zwłaszcza ci początkujący powinni poważnie zainteresować się tematem garaży na wynajem:

Powód 1 – stale rosnąca liczba aut

Na świecie i w kraju ciągle przybywa nowych samochodów, a duża liczba aut oznacza duże zapotrzebowanie na miejsca postojowe. W ciągu 30 lat w Polsce liczba pojazdów zwiększyła się czterokrotnie, co sprawia, że znajduje się ona w czołówce najbardziej zmotoryzowanych krajów w Unii Europejskiej. Statystyki mówią, że na 1000 mieszkańców naszego kraju, prawie 600 osób ma auto.

Powód nr 2 – niski próg wejścia

Zdecydowanie największym plusem inwestycji w garaże na wynajem jest brak konieczności dysponowania dużymi kwotami. Zakup innych nieruchomości, szczególnie popularnych mieszkań na wynajem, jest bardzo drogi. Nie każdego stać na taki wydatek. Tymczasem koszt zakupu garażu jest w porównaniu do tego stosunkowo niski. Z tego też względu dla początkujących inwestorów na rynku inwestycji w nieruchomości jest to idealne rozwiązanie oraz dobry sposób ma naukę inwestowania.

Powód nr 3 – bezpieczeństwo inwestycji

Inwestowanie w garaże na wynajem na tle innych inwestycji w nieruchomości jest dość bezpieczne. Nawet w przypadku nietrafionych decyzji poniesione ewentualne straty finansowe nie będą zbyt wysokie. Tego typu inwestycje, jeśli zajdzie taka potrzeba, można też szybko upłynnić. Garaż bowiem można o wiele łatwiej sprzedać niż działkę czy mieszkanie.

Powód nr 4 – brak konieczności doglądania

Garaż, w przeciwieństwie do mieszkania na wynajem, nie musi być regularnie remontowany, aby wciąż był atrakcyjny dla najemców. Ciężko też o to, by najemca zrobił w nim jakieś poważne szkody, które wymagałby kosztownej naprawy. W przypadku miejsc postojowych sytuacja wygląda jeszcze korzystniej – ewentualne naprawy spoczywają bowiem z reguły na barkach administratora budynku, w którym mamy miejsce parkingowe.

Ile można zyskać na wynajmie garażu?

Zysk od wynajmu garażu zależy oczywiście od stawek za wynajem. Te zaś mogą być bardzo różne. Stawki za wynajem wynoszą od 100 zł miesięcznie na obrzeżach, do 500 zł w atrakcyjniejszych dzielnicach miast. Wolnostojący garaż można wynająć za ok. 150-500 zł, naziemne miejsce za 50-300 zł, a w garażu podziemnym za 100-450 zł. Stawki te mogą dać stopę zwrotu na poziomie 5-10% rocznie. Warto pamiętać, że właściciel garażu musi ponosić co miesiąc koszty związane z jego utrzymaniem. Są to opłaty administracyjne i podatek od nieruchomości, a ich wysokość to około 100 – 150 zł na miesiąc. Jak widać, w skali miesiąca kwoty za wynajem pojedynczego garażu nie wydają się być mocno spektakularne. Jednakże posiadając większą ich liczbę, dodatkowo w dobrej lokalizacji, inwestor może liczyć na stały zwrot o bardzo dobrej stopie.

Garaż na wynajem – podatki oraz VAT

Najem garażu nie wymaga konieczności prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Osoba fizyczna ma do wyboru dwie formy opodatkowaniach przychodów:

  • ryczałt,
  • zasady ogólne według skali.

Dodatkowo garaż na wynajem wymaga opłacania podatku VAT. Warto jednak wiedzieć, że na podstawie Art. 113 ust. 1 ustawy o VAT można uzyskać zwolnienie. Zgodnie z Art.113 ust. 1 ulga przysługuje dla podatnika, który w danym roku wykonał czynności podlegające opodatkowaniu VAT o wartości, która nie przekroczyła określonego w ustawie limitu kwotowego.

Wady inwestowania w garaże

Największą wadą inwestycji w garaże na wynajem może być ewentualna trudność w znalezieniu najemcy. Dotyczy to szczególnie nieruchomości położonych w nieatrakcyjnych, mało zaludnionych lokalizacjach. To dlatego tak ważne jest, aby zakupić garaż w odpowiednim, przemyślanym i strategicznym miejscu, najlepiej w atrakcyjnych dzielnicach miast, ponieważ powinno to wyeliminować problemy ze znalezieniem najemcy. Kolejną wadą jest konieczność uiszczania od garażu podatku od nieruchomości, którego wysokość zależy od danej gminy.