Inwestowanie w nieruchomości do remontu – czy opłaca się?

Wiele osób posiadających wolne środki na koncie w pewnym momencie myśli nad ich zainwestowaniem. Bardzo często wybór pada na nieruchomości, w tym – nieruchomości do remontu. Czy to się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości do remontu – na czym polega?

Najpopularniejszym sposobem na inwestowanie w nieruchomości wciąż wydaje się być zakup, a następnie wynajem mieszkania. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to tylko jedna z wielu możliwości inwestowania w nieruchomości. Równie popularną jest inwestowanie w nieruchomości do remontu. Polega to na zakupie nieruchomości w cenie poniżej wartości rynkowej, a następnie zwiększeniu jej atrakcyjności poprzez remont i sprzedaży za dużo wyższą cenę niż kupiliśmy.

Zalety inwestowania w nieruchomości do remontu

Inwestowanie w nieruchomości do remontu kuszą inwestorów dlatego, że:

  • zakup nieruchomości odbywa się w cenie poniżej wartości rynkowej,
  • istnieje szansa na wyremontowania nieruchomości zgodnie z własnymi upodobaniami i stylem,
  • istnieje duża szansa zakupu nieruchomości po niższej cenie, a po remoncie sprzedaży jej w dużo wyższej,
  • istnieje możliwość dodatkowego zarobku przy sprzedaży wyposażenia nabytej nieruchomości.

Wady inwestowania w nieruchomości do remontu

Każdy rodzaj inwestycji wiąże się z ryzykiem. Nie inaczej jest w przypadku kupna nieruchomości do remontu. Jedną z największych pułapek może być zakup nieruchomości i niemożność zrobienia w niej remontu zgodnie z wcześniejszymi planami. W życiu zdarzają się różne sytuacje – czasem plany o remoncie mogą, z powodu nagłych losowych zdarzeń, nie dojść do skutku. Wtedy też może wystąpić trudność w sprzedaży nieruchomości, która nie zostanie poddana remontowi. Nawet jeżeli remont dojdzie do skutku to w czasie jego trwania mogą zdarzyć się różne przykre niespodzianki. Istnieje wyższe ryzyko inwestycyjne związane z możliwością poniesienia większych kosztów remontu niż początkowo zakładano, bowiem wraz z upływem czasu ceny materiałów budowlanych mogą wzrosnąć, a w czasie prac może okazać się, że trzeba naprawić coś co wcześniej wydawało się sprawne. Oprócz tego, z powodu braku doświadczenia w remontach można omyłkowo nie uwzględnić części materiałów lub prac w kosztorysie. Remont może się także przedłużyć, co będzie się wiązało z przesunięciem terminu od którego będzie można wynająć nieruchomość lub wystawić ją na sprzedaż. Inną wadą inwestowania w nieruchomości do remontu jest ponoszenie kosztów czynszu, mediów bez możliwości pozyskiwania jakichkolwiek przychodów – w końcu za mieszkanie należy płacić, nawet jeśli jest w nim remont i nikt w nim nie mieszka.

Czy to się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości mimo iż może przynieść duże zyski, jest obarczone ryzykiem. Zanim zdecydujemy się na ulokowanie swoich pieniędzy w tego typu działaniach, bardzo istotne jest dokładne wgłębienie się w temat i sam rynek nieruchomości. Na pytanie „czy inwestowanie w nieruchomości do remontu się opłaca?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest wyjątkowy i należy go analizować indywidualnie. Jedno jest pewne – inwestując w takie lokum, trzeba być bardzo ostrożnym. Zanim podejmie się jakąkolwiek decyzje należy dobrze skalkulować wszystkie koszty i ewentualne zyski.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o dokładnym oszacowaniu kosztów remontu oraz określeniu maksymalnego budżetu na realizację zadania. Warto też dokonać rzetelnej oceny aktualnego stanu lokalu i jego zalet oraz wad. Dobrym pomysłem mogą być oględziny mieszkania na miejscu z przedstawicielem firmy remontowej. Taka osoba powinna być w stanie oszacować całkowite koszty wszystkich prac remontowych, które trzeba będzie wykonać. Przed zakupem koniecznie trzeba też sprawdzić standardowe formalności związane z nieruchomościami, np. stan prawny nieruchomości czy ciążące na niej zobowiązania.


Co do ceny nieruchomości do remontu to uważa się, że lokal do remontu powinien być tańszy od innych, o co najmniej 20 procent, bowiem dopiero wtedy można uznać ofertę za okazyjną.