Inwestowanie w nieruchomości komercyjne

Inwestycje w nieruchomości nie ograniczają się tylko i wyłącznie do mieszkań pod wynajem. Ciekawą opcja jest ulokowanie swoich pieniędzy w nieruchomościach komercyjnych. W jaki sposób można to zrobić?

Czym są nieruchomości komercyjne?

Niestety, w polskich przepisach prawa nie znajdziemy definicji nieruchomości komercyjnej. Czym więc jest taka nieruchomość? Tego rodzaju nieruchomości są dostosowane do prowadzenia działalności gospodarczej. Cechami charakterystycznymi, którymi można opisać każdą nieruchomość komercyjną jest to, że jest ona niezamieszkana, służy do prowadzenia działalności gospodarczej oraz jest dostosowana do rodzaju prowadzonej w niej działalności gospodarczej.

Istnieją różne rodzaje nieruchomości komercyjnych. Spotkać się można z m.in.:

  • lokalami użytkowymi i usługowymi,
  • magazynami,
  • halami produkcyjnymi,
  • biurowcami,
  •  galeriami handlowymi,
  • hotelami,
  • budynkami przemysłowymi,
  • działkami przeznaczonymi pod zabudowę komercyjną,
  • pawilonami handlowymi.

Sposoby inwestowania w nieruchomości komercyjne

Do sposobów inwestowania w nieruchomości komercyjne zaliczyć można inwestowanie w nieruchomości komercyjne posiadające najemcę lub inwestowanie w nieruchomości komercyjne bez najemcy.

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne posiadające najemcę jest korzystne z tego względu, że dane miejsce jest sprawdzone i rentowne. Panuje tam ruch, lokale są znane i nie trzeba szukać najemcy.

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne bez najemcy zakłada zakup nowej nieruchomości i dostosowanie jej (poprzez remont) do oczekiwań potencjalnych najemców.

Jak znaleźć nieruchomości komercyjne?

Przede wszystkim trzeba nastawić się na szukanie. Nie można tego robić z doskoku, tylko wtedy kiedy nam się przypomni. Kluczem do znalezienia idealnej nieruchomości komercyjnej jest konsekwencja i regularność. Należy przeglądać ogłoszenia zamieszczone w Internecie, w gazetach oraz w lokalnych mediach. Warto obserwować również wszelkie strony z informacjami o licytacjach komorniczych oraz oferty agencji nieruchomości. Konieczna jest cierpliwość – czasem znalezienie właściwej nieruchomości komercyjnej może zająć nawet kilka miesięcy.

Trzeba jednak pamiętać, że niska cena nieruchomości komercyjnej to nie wszystko. Przed zakupem należy dokładnie przeanalizować, czy dany lokal będzie przynosić zyski i umożliwi zwrot zainwestowanych środków.

Inwestycje w nieruchomości komercyjne – zalety i wady

Inwestycje w nieruchomości komercyjne są dobrą alternatywą dla inwestycji w lokale mieszkalne. Nabywając nieruchomość komercyjną w atrakcyjnej lokalizacji, w dużym mieście można być niemal pewnym, że nastąpi zwrot z inwestycji. To właśnie dochód pasywny pochodzący z wynajmu nieruchomości komercyjnej jest największą zaletą tego typu inwestycji. Poza tym, kolejnym plusem jest dobre zabezpieczenie kapitału.

Jeśli chodzi o minusy to największym z pewnością jest koszt inwestycji. Nieruchomości same w sobie są drogie, a nieruchomości komercyjne ze względu na swoje duże powierzchnie są jeszcze droższe. Inwestycja w nieruchomości komercyjne wymaga również dużej wiedzy i znajomości rynku.

Czym jest crowdfunding nieruchomości?

Ciekawą opcją pewnego rodzaju inwestycji w nieruchomości komercyjne jest crowdfunding nieruchomości. Crowdfunding jest swoistym inwestowaniem zbiorowym. Polega na tym, że wielu drobnych inwestorów dokonuje zakupu nieruchomości komercyjnej, wynajmowanej już przez stabilnego najemcę, np. przez jakąś sieć handlową. W praktyce oznacza to, że biorąc udział w crowdfundingu nieruchomości można ominąć największy problem inwestorów, czyli brak wystarczającej ilości pieniędzy na samodzielny zakup nieruchomości. Z tego też względu crowdfunding nieruchomości jest polecany dla początkujących graczy na rynku inwestycyjnym. W takiej sytuacji, inwestor zamiast kupować np. jedno mieszkanie na wynajem, może zainwestować w zakup części lokalu użytkowego, wynajmowanego znanym sieciom handlowym o stabilnej sytuacji finansowej, co da mu gwarancję zwrotu zainwestowanych środków.