Którą nieruchomość łatwiej sprzedać i dlaczego?
Przeglądając ogłoszenia dotyczące sprzedaży nieruchomości można łatwo zauważyć, że niektóre budynki rozchodzą się jak świeże bułeczki, podczas gdy inne wiszą na portalach przez długie miesiące. Zobaczmy, od czego to zależy.
Lokalizacja nieruchomości
Lokalizacja nieruchomości, czyli jej położenie, jest bez wątpienia jednym z najważniejszych czynników wpływających na atrakcyjność nieruchomości na rynku. Z reguły, najlepiej sprzedają się mieszkania położone w centrach miast. Dzieje się tak z powodu bliskości do wielu atrakcji miejskich, urzędów i instytucji państwowych oraz dużych firm, w których łatwo o zatrudnienie. Dużą popularnością cieszą się również mieszkania położone blisko kampusów uczelni wyższych. Są nimi zainteresowane szczególnie osoby chcące nabyć lokal pod wynajem dla studentów. Takie usytuowanie nieruchomości jest dla nich gwarancją, że będą mieli pewny zysk niemal przez cały rok kalendarzowy. Oczywiście wśród kupujących nieruchomości znajdują się również osoby, które cenią spokój, ciszę i stronią od zgiełku miasta. Z tego względu również nieruchomości położone na obrzeżach miasta, mogą cieszyć się sporym zainteresowaniem. W takiej sytuacji dużym plusem działającym na ich korzyść bez wątpienia jest sąsiedztwo parków i terenów zielonych oraz stosunkowo mała odległość od węzłów komunikacyjnych i komunikacji miejskiej, którą można szybko dostać się do centrum miasta.
Rok budowy nieruchomości
Rok budowy nieruchomości, czyli najprościej mówiąc wiek mieszkania lub domu również jest ważnym czynnikiem determinującym łatwość sprzedaży danej nieruchomości. Tutaj jednak, dużo zależy od budżetu kupującego. Niemal pewne jest to, że każdy chciałby mieszkać w nowoczesnym, młodym mieszkaniu, które jest przestronne i stylowo zaaranżowane. Wszyscy chcieliby również, aby budynek, w którym znajduje się lokal był zadbany i estetyczny, a tereny otaczające budynek ładnie zagospodarowane i z parkingiem, ale nie wszyscy jednak mają odpowiednie środki na kupno takiego mieszkania, dlatego niektórzy decydują się na zakup starych nieruchomości, często budowanych jeszcze w tzw. technologii wielkopłytowej.
Metraż nieruchomości
W obecnej sytuacji na rynku nieruchomości najlepiej sprzedają się mieszkania małe, czyli takie do około 50 metrów kwadratowych. Jest tak z powodu utrzymującego się wzrostu cen za metr kwadratowy. Nikogo nie dziwi już, że na rynku pierwotnym ceny za mieszkania wahają się w największych miastach w Polsce od 5 do nawet 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Mieszkania na rynku wtórnym nie są wcale dużo tańsze. Lokale mieszkalne mające pomiędzy 50 a 80 metrów kwadratowych cieszą się mniejszym zainteresowaniem, ale najtrudniej w obecnej sytuacji sprzedać jest mieszkanie o bardzo dużej powierzchni.
Wystrój nieruchomości
Całkowicie zrozumiałe jest, że większość osób chce posiadać rzeczy, które są obecnie modne – nie inaczej jest również w przypadku wystroju nieruchomości. Starodawne aranżacje czy zaniedbane ściany mogą skutecznie odstraszyć klientów. Z tego względu dobrym pomysłem jest po odpowiedniej kalkulacji kosztów przemyślenie wykonania remontu mieszkania celem wzrostu jego wartości. Zdarza się, że remont kosztujący np. 25 tysięcy złotych może spowodować, że wartość naszego mieszkania na sprzedaż wzrośnie o dużo wyższą kwotę niż ta, którą musimy zainwestować w prace remontowe.
Położenie lokalu mieszkalnego
Mniej oczywistym, ale również ważnym dla niektórych klientów czynnikiem jest kondygnacja, na której mieszkanie się znajduje. Osoby w podeszłym wieku czy schorowane poszukują mieszkań położonych bardzo nisko. Z kolei inni potencjalni kupcy szukają mieszkań na bardzo wysokich piętrach, aby sąsiadujące budynki nie zasłaniały im światła słonecznego, a także, aby z okna mogli dostrzec panoramę miasta. Sytuacja tutaj jest bardzo subiektywna i zależy od grupy docelowej. Przy sprzedaży mieszkania położonego na wysokiej kondygnacji ważne jest jednak, aby budynek był zaopatrzony w sprawną windę.