Mieszkanie Plus – wszystko na temat

Mieszkanie plus jest rządowym programem, umożliwiającym uzyskanie wsparcie dla wynajmu mieszkania każdemu obywatelowi Polski, który spełnia określone kryteria. Zobaczmy, co warto wiedzieć o tym projekcie.

Mieszkanie Plus – co to za program?

Program powstał w 2016 roku. Był to główny element Narodowego Programu Mieszkaniowego i swego rodzaju zastępstwo dla kończących się już programów „Mieszkanie dla Młodych” i „Rodzina na Swoim”. Rzeczą różniącą Mieszkanie Plus od wspomnianych zamykających się dwóch programów jest to, że „Mieszkanie dla Młodych” i „Rodzina na Swoim” miały ułatwiać Polakom zakup własnego lokalu, natomiast nowy pomysł rządu skupia się na budowie tanich mieszkań dla osób, które ze względu na swoja sytuację finansową nie mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny na zakup własnego mieszkania, oraz dla tych, których nie stać na wynajęcie lokum z powodu wysokich stawek czynszu. Mieszkanie Plus jest to bezzwrotna pomoc finansowa ze strony państwa. Program ściśle współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego. Dzięki temu, mieszkania powstają w miastach i miasteczkach, które najbardziej potrzebują wsparcia. Szczegóły projektów dostosowane są do bieżących potrzeb mieszkańców poszczególnych gmin, w związku z tym lokale usytuowane są w miejscach z dogodnym dostępem do komunikacji zbiorowej, szkół, przedszkoli czy placówek ochrony zdrowia. Każda gmina może także ustalić kryteria pierwszeństwa, tak aby jak najpełniej odpowiedzieć na potrzeby lokalnej społeczności.

Co oferuje program?

Program Mieszkanie Plus proponuje mieszkania w dwóch opcjach:

  • mieszkanie na wynajem – zakłada on bezzwrotną dopłatę do czynszu,
  • mieszkanie na wynajem z opcją dojścia do własności – w tej opcji czynsz jest wyższy, ale lokator ma możliwość po określonym czasie wykupienia nieruchomość na własność. Dochodzenie do własności mieszkania jest możliwe przez okres od 15 do 30 lat.

Do kogo skierowany jest program?

Program skierowany jest do wszystkich obywateli Polski, którzy spełniają określone przez program wymogi. Z programu mogą skorzystać zarówno rodziny z dziećmi czy seniorzy, jak i młodzi ludzie dopiero co wkraczający w dorosłość. Jest to jednak szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają wystarczających środków finansowych na zakup własnej nieruchomości. Mowa tu również o osobach nieposiadających szansy na otrzymanie kredytu hipotecznego. Warto pamiętać, że każdy samorząd ma prawo określić dodatkowe warunki szczegółowe dotyczące pierwszeństwa dostępu do mieszkania. Może to być np. poziom wykształcenia czy wiek.

Z programu mogą skorzystać wszyscy jednak przyszli beneficjenci muszą spełniać konkretne wymagania. Zależą one od różnych czynników, np. od 2019 roku na dopłaty do czynszów mogą liczyć jednoosobowe gospodarstwa domowe, ale ich średni miesięczny dochód nie może przekraczać równowartości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ostatnio ogłoszonego przez GUS podczas gdy, w przypadku pozostałych gospodarstw domowych limit ten zwiększony jest o dodatkowych 40 punktów procentowych na każdą kolejną osobę.

Niezależnie od sytuacji, kandydaci zawsze muszą jednak spełniać podstawowe wymagania, czyli:

  • brak posiadania na własność żadnej nieruchomości (dotyczy również współwłaścicielstwa) oraz brak posiadania na prawa do lokalu,
  • posiadanie zdolności czynszowej, czyli możliwości finansowych do terminowego regulowania czynsz.

Ile wynosi czynsz przy wynajmie na Mieszkanie Plus?

Nie ma jednej określonej kwoty czynszu, którą muszą płacić wynajmujący mieszkanie w programie Mieszkanie Plus. Na kwotę tą wpływa wiele czynników. np. lokalizacja, rodzaj mieszkania czy choćby standard budynku. Czynsz będzie niszy dla osoby, która jest zainteresowana najmem mieszkania, a wyższy w przypadku umowy najmu z dojściem do własności, ponieważ w tym drugim przypadku w czynszu zawarta jest również rata wykupu mieszkania. We wszystkich przypadkach do stawki czynszu należy doliczyć opłatę eksploatacyjną lokalu oraz opłatę za media – według licznika. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć jak wysoki jest czynsz Mieszkania Plus.

Od 1 stycznia 2019 roku każdy najemca spełniający wskazane w ustawie kryteria może ubiegać się o dopłatę do czynszu. Taką możliwość mają zarówno osoby tylko wynajmujące mieszkanie, jak i osoby jednocześnie wynajmujące mieszkanie i dochodzące do jego własności. Najemcy mieszkań mogą otrzymać nawet 500 zł miesięcznej dopłaty do czynszu. Kwota dopłaty do czynszu jest zależna od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dopłaty przysługują przez 15 lat, ale co roku podlegają weryfikacji, czy osoba korzystająca z mieszkania i dopłat nadal spełnia warunki.

Wniosek o Mieszkanie Plus

Co trzeba zrobić żeby skorzystać z programu Mieszkanie Plus? Najpierw trzeba sprawdzić, czy w danej miejscowości funkcjonuje program Mieszkanie Plus oraz program dopłat Mieszkanie na Start. Można to zrobić w Urzędzie Gminy. Jeśli tak, to należy zaczekać na ogłoszenie naboru wniosków. Gdy nabór wniosków zostanie rozpoczęty, wtedy można złożyć go w urzędzie miasta lub gminy, na której terenie realizowana jest dana inwestycja. Wniosek trzeba uzupełnić o dodatkowe dokumenty, przede wszystkim te potwierdzające zdolność czynszową oraz potwierdzające spełnienie przez kandydata warunków najmu wskazanych w uchwale Rady Gminy. Wzór wniosku bez problemu można znaleźć w sieci.

Po wypełnieniu wszystkich formalności pozostaje czekać na rozpatrzenie wniosku. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia, gmina skontaktuje się z przyszłym beneficjentem w celu wyboru mieszkania i podpisania umowy najmu. Po podpisaniu umowy opcjonalnie można ubiegać się o dopłatę do czynszu.