Rynek nieruchomości w Polsce – statystyki
Pojawienie się pandemii COVID – 19 miało niewątpliwy wpływ na rynek nieruchomości w Polsce. Zobaczmy, jak wyglądają najaktualniejsze statystyki dotyczące tego sektora.
Zasoby mieszkaniowe, powierzchnia i stan mieszkań
Jak co roku, Główny Urząd Statystyczny przygotował Raport „Gospodarka Mieszkaniowa w 2020 roku”. Zgodnie z danymi tam zawartymi sytuacja mieszkaniowa w Polsce wygląda następująco:
- liczba mieszkań w Polsce: 15,015,3 mln,
- łączna powierzchnia użytkowa mieszkań w Polsce: 1 118 813,2 m²,
- średnia wielkość mieszkania w Polsce: 74,5 m²,
- przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę: 29,2 m²,
- przeciętna liczba osób na 1 izbę: 0,67,
- przeciętna liczba osób na 1 mieszkanie: 2,55,
- odsetek mieszkań wyposażonych w wodociągi: 97,0%,
- odsetek mieszkań wyposażonych w ustęp: 94,0%,
- odsetek mieszkań wyposażonych w łazienkę: 91,8%,
- odsetek mieszkań podłączonych do Instalacji gazowej: 50,0%.
Stawki na rynku wtórnym i rynku pierwotnym
Niemal każdy zdaje sobie sprawę jak bardzo wzrosły stawki za mkw na rynku pierwotnym. Co ciekawe, za rosnącymi stawkami za nowe mieszkania podążają średnie ceny transakcyjne na rynku wtórnym. W skali roku Krakowie, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu odnotowano podwyżki powyżej 10% r/r. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda jeśli spojrzy się na nią w dłuższej perspektywie, bowiem w ciągu ostatnich pięciu lat mieszkania z rynku wtórnego podrożały średnio o ponad 60% we Wrocławiu, Szczecinie i Gdańsku. Rekord wzrostu padł w Łodzi, gdzie wynosił on w tym okresie aż 73,3%. Co ciekawe, w Warszawie średnie ceny transakcyjne w ciągu pięciu lat wzrosły tylko o 43%.
Ile trzeba odkładać na metr kwadratowy?
Wraz ze wzrostem stawek za mkw rośnie również okres czasu, przez który trzeba odkładać pieniądze, aby móc kupić sobie mieszkanie. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Banku Polskiego, rekordowy okres odkładania pieniędzy na 1 mkw nowego mieszkania dotyczy osób, które chcą nabyć mieszkanie w Warszawie. W stolicy bowiem średnia cena transakcyjna 1 mkw na rynku pierwotnym równa się średniej pensji netto za 2 miesiące, czyli 63 dni kalendarzowe. Statystyki podobnie prezentują się w przypadku rynku wtórnego.
Coraz mniejsze mieszkania
W 2020 roku w naszym kraju oddano do użytku najwięcej mieszkań i domów jednorodzinnych od 40 lat. Jednakże są one coraz mniejsze. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu ostatnich 10 lat średnia powierzchnia oddawanych do użytku lokali mieszkalnych zmniejszyła się o 10 mkw. Wraz z biegiem lat nie zmieniła się natomiast liczba średnia liczba izb.
Biura oraz pośrednicy nieruchomości
W kwietniu 2021 roku serwis nieruchomości – online przeprowadził badanie mające zobrazować zmiany wywołane przez pandemię w biurach nieruchomości. Przebadanych zostało około 550 biur. 25% ankietowanych przyznało, że obecnie nie pracuje, 75% pracuje zdalnie, a 2,8% ankietowanych było zmuszonych do zamknięcia lub zawieszenia swojej działalności.
Coraz więcej domów jednorodzinnych
Z najnowszych danych wynika, że coraz więcej osób chce mieszkać w domach jednorodzinnych. W pierwszej połowy 2021 roku do użytku oddano bowiem 42 462 domów jednorodzinnych. To aż o 30% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tendencja ta będzie trwała, ponieważ w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku w Polsce rozpoczęto budowę 60 386 domów jednorodzinnych. Było to wynikiem aż o 29% wyższym niż w analogicznym okresie 2020 roku.
Liczba nowych mieszkań w Polsce na tle Europy
Według raportu Deloitte „Property Index 2021” w przeliczeniu na 1000 mieszkańców najwięcej mieszkań i domów oddano do użytku w Polsce. W 2020 roku do użytku zostało oddanych ponad 221 tys. mieszkań i domów. Daje to wynik 5,79 mieszkania w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Polska znalazła się także na podium pod względem liczby rozpoczętych budów mieszkań i domów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Mimo to, w Polsce nadal jest duża luka mieszkaniowa. Pod względem liczby istniejących mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców nasz kraj plasuje się dopiero na 13. miejscu w Europie osiągając współczynnik równy 392,9. Aby Polska osiągnęła współczynnik 500 lokali mieszkalnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, w kraju musiałoby powstać dodatkowe 4,7 mln mieszkań.