TOP10 najdroższych nieruchomości na świecie

Przedstawione w artykule budynki to jedne z najdroższych nieruchomości na świecie. Osiągają kosmiczne ceny, ale każda z nich jest wyjątkowa, indywidualna i niebywale ciekawa.

Villa Leopolda – Francja

Villa Leopolda została zbudowana przez Leopolda II dla jednej ze swoich młodych kochanek w 1902 roku. Położona jest w jednym z jego najpiękniejszych obszarów, u wybrzeży Lazurowego Wybrzeża. Dokładnie willa znajduje się w gminie Villefranche-sur-Mer we Francji – około 5 km od Księstwa Monako.

Łączna powichrzenia willi wraz z budynkami i pawilonami przylegającymi, to 2700 m². Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z lat 1929-1931, gdy należała do amerykańskiego architekta Ogdena Codmana Jr. Obecni właściciele nabyli ją w 1985 roku. Kupił ją libański biznesmen Edmond Safra. Po jego śmierci w 1999 roku willę odziedziczyła jego żona Lily Safra, która mieszka w niej do dzisiaj.

Powierzchnia nieruchomości wraz z terenami wokół budynku zajmuje ok 50 ha., wartość całej posiadłości to w przybliżeniu 750 milionów dolarów. Na terenie Villi można znaleźć basen i stylowo urządzone pomieszczenia, szklarnię i lądowisko dla helikoptera.

Four Fairfield Pond – Nowy Jork

To zabytkowa posiadłość w USA, która składa się z kompleksu budynków z 29 sypialniami i 39 łazienkami. Można w niej znaleźć m.in. ogromną jadalnię oraz salę do kręgli, a także garaż na 100 aut. Wartość posiadłości to 250 milionów dolarów. Obecny właściciel to Ira Rennert. Four Fairfield Pond jest największą prywatną posiadłością w Stanach Zjednoczonych. Na działce przy posiadłości mieści się nawet prywatna elektrownia.

Mesa Vista Ranch

Ta zlokalizowana w Teksasie posiadłość należy do rodziny amerykańskiego miliardera Thomasa Pickensa. Przez blisko 50 lat skupował on i scalał ziemie nad brzegami Canadian River, tworząc ranczo pełne luksusowych rozwiązań. Można tu znaleźć m.in. główny dom o metrażu ponad 3065 m kw., prywatne lotnisko, kino, pole golfowe oraz kort tenisowy.

Twórca Mesa Vista Ranch chciał, żeby posiadłość przypominała kwitnącą oazę pośrodku suchego, pustynnego terenu. Dlatego też terenie nieruchomości stworzono wiele sztucznych zbiorników wodnych i rzek, tworzących razem unikalny ekosystem. Willa wyceniana jest na około 250 milionów dolarów.

Le Palais Bulles


Le Palais Bulles, co w tłumaczeniu oznacza „bąbelkowy pałac” jest rezydencją położoną we Francji. Wybudowana została w latach 1975 – 1989 według projektu węgierskiego architekta Anttiego Lovaga. Wartość Le Palais Bulles szacowana jest na około 390 milionów dolarów. Wewnątrz wyjątkowej willi znajduje się m.in. 10 sypialni i ogromny salon z panoramicznym widokiem na morze. Wokół posiadłości umieszczono liczne baseny i wodospady, a także zadbane tereny zielone. Zbudowano także amfiteatr na 500 osób. Obecnym właścicielem budynku jest znany projektant mody, Pierre Cardin. Obiekt na co dzień służy Pierre’owi Cardinowi jako dom wakacyjny, ale często odbywają się w nim również liczne wydarzenia ze świata mody.

Witanhurst

To niepozorna z zewnątrz londyńska posiadłość pochodząca z lat 30. XX w. i stojąca na dwuhektarowej działce w prestiżowej części miasta. Jej wartość nie jest w pełni znana, jednak szacowano ją na około 450 milionów dolarów. Należy ona do rosyjskiego miliardera Andrieja Guriewa, który kupił ją w 2008 r. za 50 mln funtów, po czym poddał rozbudowie i renowacji, znacznie podnosząc wartość nieruchomości.

Witanhurst jest wysoka na trzy piętra i ma do zaoferowania m.in. 25 sypialni, wysoką na 6 m salę balową oraz pomieszczenia takie jak pokój do bilarda, biblioteka oraz sala w stylu chińskim. Niewiele więcej o obiekcie wiadomo, ponieważ właściciele nie ujawniają zbyt wielu szczegółów. Nie wiadomo na przykład, co mieści się w dobudowanej kondygnacji podziemnej o powierzchni ponad 3700 m kw. Budynek był wielokrotnie wykorzystywany do kręcenia filmów i seriali.

Woodside

Woodside w Kaliforni to dom należący do Larry’ego Ellisona, właściciela firmy Oracle. Został wzniesiony na terenie ok. 23 akrów. Dom jest urządzony w stylu japońskim, na prośbę żony Larrego, która uwielbiała wschodnią kulturę i styl życia. Na terenie posiadłości można odnaleźć wiele elementów nawiązujących do japońskich samurajów oraz stylu zen. Wartość nieruchomości oraz otaczającego ją terenu została wyceniona na ok. 200 milionów dolarów.

Antilla

Antilla to wieżowiec wybudowany w Mumbaju przez hinduskiego miliardera Mukesha Ambaniego. Wewnątrz obsługiwanego przez ponad 600 pracowników budynku znajduje się między innymi sala, w której pada śnieg. Budynek posiada również baseny, korty, kina i inne atrakcje. Mukesh jest kolekcjonerem rzadkich i luksusowych samochodów, więc wieżowiec wyposażono w garaż mogący pomieścić aż 168 aut. Miliarder ma do dyspozycji również 3 lądowiska dla helikopterów. Wartość Antilla szacuje się na 1 000 000 000 dolarów.

Swiss Gold House

Swiss Gold House to najdroższy budynek w zestawieniu. Jego wartość szacuje się na 12 000 000 000 dolarów. Podczas budowy tego Szwajcarskiego złotego domu wykorzystano 200 ton złota i platyny. Posadzki wykonano z meteorytów i kości dinozaurów. Z oczywistych powodów o samej rezydencji wiadomo bardzo mało – nie ujawniono nawet jej położenia, wiadomo tylko, że znajduje się gdzieś w szwajcarskich Alpach.

Park Place

Park Place to 300-letnia rezydencja położona w wiosce Remenham. Budynek był niegdyś własnością księcia Walii – Fryderyka. Obecnie jego właścicielem jest rosyjski miliarder, który wolał zachować anonimowość. W skład posiadłości, poza zabytkowymi rezydencjami, wchodzi między innymi 200 akrów parków, zabytkowe rzeźby oraz stajnie. Szacowana wartość to 218 milionów dolarów.

Palazzo di Amore – Beverly Hills, Kalifornia

Rezydencja zwana Pałacem Miłości położona jest w Los Angeles i jest jedną z najdroższych nieruchomości w tamtym regionie. Jej wartość jest wyceniana na ok. 195 milionów dolarów. Do posiadłości należą rozległe tereny zajmujące ponad 90 tys. metrów kwadratowych. Sam dom z luksusowo urządzonymi wnętrzami, salą kinową i innymi atrakcjami ma łącznie ok. 5 tys. metrów kwadratowych.