Wady i zalety inwestowania w nieruchomości
Wiele osób, które są zainteresowane tematem inwestowania i chcą zacząć to robić, bierze pod uwagę ulokowanie swoich pieniędzy w nieruchomościach. Skoro jest to tak powszechne wśród inwestorów, przyjrzymy się, jakie są wady i zalety inwestowania w mieszkania i domy.
Jak można inwestować w nieruchomości?
Większość ludzi na hasło „inwestowanie w nieruchomości” ma przed oczami wizje zakupu, a następnie wynajmu mieszkania. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to tylko jedna z wielu możliwości inwestowania w nieruchomości. Chcąc zainwestować swoje oszczędności dobrze jest zwrócić uwagę również na inne opcje. Zobaczmy zatem, jakie są rodzaje inwestowania w ten rynek.
- Kupno mieszkania na wynajem
Przegląd zaczynamy od najpopularniejszej i najpowszechniejszej formy inwestowania w nieruchomości. Polega ona na zakupie mieszkania, a następnie wynajmowania go innym osobom. Przed zakupem mieszkania na wynajem warto przemyśleć jaką formę wynajmu – krótkoterminowy czy długoterminowy – będziemy oferować, od tego bowiem zależy wybór nieruchomości.
- Flipping nieruchomości
Polega na zakupie nieruchomości w cenie poniżej wartości rynkowej, zwiększeniu jej atrakcyjności (zazwyczaj poprzez remont) i sprzedaży za dużo wyższą cenę niż kupiliśmy.
- Inwestycja w nieruchomości komercyjne
Polega niemal na tym samym co kupno mieszkania na wynajem. Jedyną różnicą jest to, że zamiast wynajmować nieruchomości osobom prywatnym, wynajmuje się je firmom, np. na powierzchnie biurowe.
- Kupno dużej nieruchomości, podział jej na mniejsze i wynajem
To ciekawy sposób na inwestycje, ponieważ wynajmowanie jednego lokalu, nawet jeśli jest duży, będzie zawsze mniej opłacalne niż wynajmowanie dwóch czy trzech pomieszczeń.
- Podnajem
Podnajem polega na wynajęciu nieruchomości, której warunki pozwalają na udostępnianie jej innym najemcom (w porozumieniu z właścicielem).
- Condohotele
Inwestowanie w condohotele polega na zakupie pokoju w hotelu lub apartamentowcu, w związku z czym stajemy się jego udziałowcami i uczestniczymy w podziale zysku, który wygeneruje.
Inwestowanie w nieruchomości – zalety
Inwestowanie w nieruchomości, podobnie jak każde inne inwestowanie ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy jednak od zalet – a jest ich niemało. Oto największe z nich:
- niski poziom ryzyka inwestycyjnego – ceny nieruchomości już od wielu lat cechuje stabilny wzrost, wobec czego ryzyko inwestycyjne jest małe,
- zabezpieczenie kapitału – nieruchomości, także te gruntowe, są doskonałym pomysłem na trwałe zabezpieczenie kapitału,
- niskie ryzyko utraty całego kapitału – nawet jeśli nieruchomość zostanie zniszczona, spłonie lub ją zaleje to i tak dostaniemy za nią odszkodowanie (oczywiście jeśli będzie objęta stosownym ubezpieczeniem),
- zabezpieczenie kredytu – nieruchomości stanowią dla banku doskonałe zabezpieczenie kredytu,
- realna perspektywa wzrostu wartości nieruchomości – szczególnie w przypadku nieruchomości gruntowych,
- możliwość skorzystania z ulg podatkowych i odliczeń – np. amortyzacji w przypadku zakupu nieruchomości na firmę,
- źródło dochodu pasywnego – np. z wynajmu lub dzierżawy nieruchomości.
Inwestowanie w nieruchomości – wady
Wiedząc już, jakie są zalety inwestowania w rynek nieruchomości, zobaczmy jakie mogą być wady takich działań:
- wysoki poziom kapitału koniecznego na inwestycję – to zdecydowanie największa wada. Nieruchomości są drogie, jest to niezaprzeczalny fakt,
- długi okres zwrotu z inwestycji – aby koszt inwestycji zwrócił się, musi upłynąć najczęściej kilka lat,
- niska płynność finansowa – w przypadku konieczności wycofania się z inwestycji, sprzedaż nieruchomości po opłacalnej cenie może zająć długi czas,
- konieczność ponoszenia podatku od nieruchomości oraz opłat administracyjnych,
- ograniczenia w nabywaniu nieruchomości – dotyczy to szczególnie gruntów rolnych,
- konieczność posiadania eksperckiej wiedzy – aby dobrze zainwestować i nie stracić na tym pieniędzy trzeba znać się na rynku nieruchomości.
Inwestowanie w nieruchomości – czy to się opłaca?
Inwestowanie w nieruchomości mimo iż może przynieść duże zyski, jest obarczone ryzykiem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w każdej chwili coś może pójść nie tak. Inwestowanie w mieszkania, domy i grunty nie należy również do najprostszych. Zanim zdecydujemy się na ulokowanie swoich pieniędzy w tego typu działaniach, bardzo istotne jest dokładne wgłębienie się w temat i sam rynek. Tylko znajomość mechanizmów rządzących procesami na rynku nieruchomości pozwoli odnieść sukces i przyniesie korzyści finansowe.