Własne mieszkanie czy wynajem, co aktualnie bardziej opłaca się?

Każdy prędzej czy później musi zadać sobie pytanie dotyczące tego czy ma wynająć czy kupić mieszkanie. Przy podejmowaniu takiej decyzji należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Kupno czy wynajem mieszkania?

Mnóstwo osób przekonuje, że kupno mieszkania jest znacznie bardziej korzystniejsze niż wynajmowanie. Twierdzą oni, że jeśli i tak mają za coś płacić to wolą płacić „za swoje” a nie komuś. Prawdą jest, że obojętnie na jaką opcję – kupno czy wynajem – się zdecydujemy i tak co miesiąc trzeba będzie uiszczać pewną opłatę. Często nawet rata kredytu i opłata za wynajem są do siebie kwotowo podobne. W rzeczywistości jednak sprawa nie jest taka prosta.


Wiele osób nie tyle nie chce, ale nie może zdecydować się na zakup własnego mieszkania. Dotyczy to szczególnie młodych singli. Problemem jest to, że dużo młodych ludzi nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. Bank nie udzieli im kredytu, a co za tym idzie nie mają oni żadnej perspektywy na zakup własnego mieszkania. Sytuacji nie poprawia fakt, że muszą oni co miesiąc opłacać wynajmowane przez siebie lokum, co sprawia, że bardzo ciężko jest im odłożyć pieniądze na wkład własny.

Zalety i wady kupna mieszkania

Aby zdecydować się pomiędzy tym czy wynająć czy kupić mieszkanie, warto przyjrzeć się dokładniej wadom i zaletom tych opcji. Zacznijmy od opcji zakupu własnego mieszkania. Zakup mieszkania to przede wszystkim duża niezależność. Nie trzeba się martwić czy właściciel mieszkania od którego wynajmujemy lokal nie wyrzuci nas nagle z nieruchomości. Mamy swój własny kąt. Oprócz tego zakup mieszkania to swego rodzaju inwestycja. Nieruchomość to bezpiecznie ulokowany majątek, a ewentualna sprzedaż mieszkania w przyszłości lub jego wynajęcie może więc dać spory zysk. Kolejną i chyba najczęściej powtarzającą się kwestią przemawiającą za zakupem mieszkania jest to, że koszty spłaty kredytu i czynszu najmu są podobne oraz że lepiej jest płacić za coś swojego i coś potem z tego mieć niż płacić obcej osobie i nie mieć z tego nic. Faktycznie, jest to argument ciężki do podważenia. Ponadto każda kolejna spłacona rata to krok bliżej do własnego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie.

I tutaj właśnie przechodzimy do minusów opcji zakupu własnego mieszkania. Transakcja ta w większości przypadków wiąże się z koniecznością wzięcia dużego kredytu hipotecznego na wiele lat. Z tego względu trzeba przemyśleć czy nas na taki kredyt stać i czy będziemy w stanie go regularnie spłacać. Oprócz tego zakup mieszkania i związana z nim pożyczka często oznacza przywiązanie się do tego miejsca praktycznie na całe życie. Dla niektórych osób może być to kłopotliwe. Tymczasem wynajem mieszkania daje swobodę dowolnej, praktycznie natychmiastowej zmiany sytuacji życiowej.

Zalety i wady wynajmu mieszkania

Czas przejść do opcji drugiej, czyli do wynajmowania lokalu. Tak jak już zostało wspomniane – jest to bardzo wygodne i daje dużą swobodę. To idealne wyjście dla osób, które dużo podróżują lub nie wiedzą jeszcze w jakim miejscu chcą osiąść na stałe. Dzięki wynajmowaniu lokum można niemal natychmiast zmienić miejsce zamieszkania. Łatwo też w ten sposób podążać za nowymi ofertami pracy i możliwościami rozwoju. Kolejną zaletą jest to, że wynajem mieszkania tak naprawdę nie wiąże się z żadnymi zmartwieniami mieszkaniowymi. Wszystkie wydatki dotyczące remontów czy napraw spoczywają na właścicielu lokalu a nie na wynajmującym.


Skoro wiemy już jakie są plusy, to zobaczmy wady wynajmu. Bez wątpienia największym minusem jest brak stabilizacji. Może się zdarzyć, że nagle właściciel zechce użytkować swój lokal w inny sposób i możemy zostać zmuszeni do opuszczenia miejsca, które nam odpowiada i poszukiwania nowego lokum.

Wynajem czy kupno – co wybrać?

Wpływ na ostateczną decyzję ma nie tylko sytuacja finansowa, ale także inne czynniki – np. stan cywilny, posiadanie dzieci, praca, zdrowie, plany na przyszłość czy nawet charakter. Trzeba określić w jakiej jest się sytuacji, jakie są nasze plany na przyszłość i czego potrzebujemy. Dla osób młodych, które dopiero rozkręcają swoją karierę, nie mają rodziny i nie wiedzą dokładnie, w jakim miejscu chciałyby się osiedlić na stałe, lepszą opcją może okazać się wynajem. Tymczasem dla rodzin z dziećmi i o stabilnej sytuacji zawodowej lepszą opcją może być jednak zakup nieruchomości, który będzie zabezpieczeniem nie tylko rodziców, ale w przyszłości również ich pociech.