Zakup nieruchomości kolejowych, czy warto?

PKP od wielu lat sprzedaje swoje nieruchomości. Oferty kuszą atrakcyjnymi cenami, ale odstraszają stanem lokali. Czy warto zainteresować się mieszkaniami od Polskich Kolei Państwowych?

PKP wyprzedają nieruchomości

PKP, czyli Polskie Koleje Państwowe są zarządcą ponad 100 tys. nieruchomości w Polsce, wśród których znajdują się liczne lokale mieszkalne. Nie wszystkie nieruchomości są jednak jeszcze potrzebne PKP. Te, które są niezamieszkane, PKP regularnie wystawia na sprzedaż. Najczęściej są to puste lokale, których nie wykupili poprzedni lokatorzy w ramach wykupu mieszkań pracowniczych. Kolejnym powodem pozbywania się lokali przez PKP jest redukcja kosztów ich utrzymania oraz chęć pozyskania środków pieniężnych na nowe inwestycje spółki. Chociaż sprzedawanie przez PKP nieruchomości za bezcen to już przeszłość, to wciąż można znaleźć atrakcyjne finansowo oferty.

Jak kupić mieszkanie od PKP?

Podstawową formą sprzedaży jest przetarg, który zostaje wygrany przez osobę, która zaproponowała najwyższą i przewyższająca deklaracje innych chętnych cenę.


Chcą nabyć mieszkanie od PKP należy przede wszystkim śledzić pojawiające się na stronie kolei i w prasie lokalnej ogłoszenia o ofertach. W przypadku znalezienia ciekawego ogłoszenia trzeba bardzo dokładnie wczytać się w jego treść. Znaleźć tam można podstawowe informacje o nieruchomości oraz informacje o tym kto i na jakich zasadach może uczestniczyć w przetargu. W ogłoszeniu podana jest również cena wywoławcza nieruchomości oraz informacja o minimalnej wysokości postąpienia, czyli kwocie, o jaką wolno podbijać stawkę – zwykle stanowi ona ok. 1% ceny wywoławczej.

Gdy ogłoszenie nadal prezentuje się zachęcająco, warto osobiście wybrać się na oględziny lokalu i jego okolicy oraz porozmawiać z osobami mieszkającymi nieopodal nieruchomości. Są oni nieocenionym źródłem wiedzy, która pomoże w oszacowaniu czy zakup konkretnej nieruchomości jest opłacalny czy też nie.

Jeśli decyzja o wzięciu udziału w przetargu jest pewna to należy zgromadzić wymagane do tego dokumenty. Ich szczegółowa lista zawsze powinna znajdować się w ogłoszeniu. Następnie konieczne jest wpłacenie wadium.

Ostatnim etapem na drodze do nabycia lokalu od PKP jest licytacja. To, w jaki sposób przebiega, zależy od formy przetargu. PKP zbywają nieruchomości zazwyczaj w drodze przetargów nieograniczonych i ustnych, co oznacza, że każdy może wziąć udział w przetargu (również przedsiębiorcy), a uczestnicy przetargu ustnie zgłaszają, ile są skłonni zapłacić za dany lokal, podając coraz wyższe sumy. W przypadku wygrania licytacji następuje uiszczenie należności i sporządzenie umowy sprzedaży-kupna w postaci aktu notarialnego.

Czy warto?

Bez wątpienia szukając ofert nieruchomości sprzedawanych przez PKP można trafić na prawdziwe okazje cenowe. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie. Warto pamiętać o tym, że mieszkania sprzedawane są na drodze przetargu, co oznacza, że kryterium wyłonienia zwycięzcy jest zaproponowana przez niego cena. Najwyższa oferta wygrywa. Niskie ceny wywoławcze mogą przyciągać wielu chętnych, co może ostatecznie skutkować tym, że cena będzie mocno podbita w górę. Oprócz tego, wiele z nieruchomości oferowanych przez PKP jest stare i w złym stanie technicznym, dlatego przy określaniu czy dana oferta jest atrakcyjna czy nie, należy wziąć pod uwagę koszty, często generalnego, remontu. Dodatkowo, większość lokali położonych jest w mniejszych miejscowościach i nierzadko w bliskim sąsiedztwie torów lub dworców kolejowych. Warto też mieć na względzie, że Polskie Koleje Państwowe to spółka Skarbu Państwa niebędąca płatnikiem VAT, wobec czego również transakcja kupna-sprzedaży takiego lokalu zwolniona jest obecnie od tego podatku.

Co oprócz mieszkań?

Warto wspomnieć, że PKP oprócz wystawionych na sprzedaż mieszkań oferuje również inne nieruchomości, np. parkingi, działki, lokale użytkowe, ośrodki wypoczynkowe, a nawet dawne dworce. Część z tych nieruchomości ma również opcję wynajmu.