Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu
Rozprzestrzeniająca się betonoza to jeden z największych problemów we współczesnym krajobrazie miast. Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu to nowy pomysł władz samorządowych mający na celu odbudowę zieleni w polskich miastach, a zachęceni finansowymi korzyściami mieszkańcy mają w tym aktywnie pomóc.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu
Władze miast coraz bardziej chcą walczyć z tzw. betonozą, czyli nadmiernym, nieprzemyślanym używaniem betonu w przestrzeni publicznej, które często powiązane jest z wycinaniem drzew i zmniejszaniem zacienionej powierzchni. Jednym z ciekawszych sposobów na zachęcenie mieszkańców do wsparcia władz tej walce jest zaoferowane im zwolnienia z podatku od nieruchomości w zamian za zazielenienie domu. Zwolnienia przysługują tym właścicielom, którzy zdecydują się na zazielenienie swoich budynków poprzez posadzenie na nich żywych roślin. Warunki przyznania zwolnienia lub ulgi z podatku od nieruchomości różnią się w zależności od danego miasta.
Zazielenienie budynku — jak to zrobić?
Zazielenia budynku można dokonać w różny sposób, najpopularniejsze i akceptowalne w uchwałach o zwolnieniu z podatku od nieruchomości metody to:
- wertykalny ogród — to jedna z najpowszechniejszych metod, która polega na stworzeniu konstrukcji z metalu lub drewna, z systemem nawadniającym, a następnie wypełnieniu jej podłożem i zasadzeniu w niej roślin,
- zielona ściana — metoda ta polega na zasadzeniu w gruncie pnączy, np. bluszczu lub winorośli, a następnie zapewnieniu pędom podpory w postaci siatki lub kratki. Pnącza wraz z biegiem czasu zaczną wspinać się po podporze, tworząc swego rodzaju ścianę,
- zielony dach — jak sama nazwa wskazuje, sposób ten polega na stworzeniu mini ogrodu na dachu. W zależności od rodzaju zielonego dachu wykorzystuje się różne gatunki roślin. Najczęściej jest to mech czy rozchodnik, ale zdarzają się nawet dachy z małymi krzewami.
Warto pamiętać, że zazielenienie nieruchomości, aby spełniało swoją funkcję, musi być właściwie wykonane. Z tego względu warto zlecić to zadanie specjalistom, którzy odpowiednio zabezpieczą podłoże i przygotują rośliny, aby całość była bezpieczna dla budynku i mieszkańców. Nieprawidłowe zazielenienie może przynieść więcej szkody niż pożytku i powodować, np. pęknięcia tynku lub muru czy uszkodzenia rynny.
Koszt zazielenienia nieruchomości może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania, a także wielkości instalacji czy gatunków wybranych roślin.
Zwolnienie z podatku za zazielenienie – gdzie?
O ile na świecie tego typu praktyki są już powszechnie stosowane o tyle w Polsce obecnie tylko dwa miasta oferują zwolnienie z podatku od nieruchomości za jej zazielenienie. Pierwsze były Katowice. Z inicjatywą wyszła Komisja Klimatu Rady Miasta Katowice. Wniosek został przekazany do Prezydenta Miasta, który przychylił się do tego pomysłu, a uchwała została ostatecznie jednogłośnie przegłosowana na sesji Rady Miasta. W związku z ustawą zwolnienie od podatku od nieruchomości przysługuje właścicielom lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach, w których utworzono zielone dachy, ogrody wertykalne lub które mają zielone fasady. Aby otrzymać zwolnienie z podatku, zielony dach musi być założony na całej powierzchni dachu, ogród wertykalny ma zajmować co najmniej połowę ściany, natomiast w przypadku zielonej fasady powinna być ona na całej ścianie budynku, przy czym rośliny ją tworzące mają być ukorzenione w ziemi. Ulgi skierowane są do mieszkańców, jak i przedsiębiorców, ale zwolnieniem objęte będą wyłącznie powierzchnie użytkowe lokali mieszkalnych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Początkowo, zwolnienie z podatku nakładane jest na okres roku, jednak w przypadku utrzymania zieleni w kolejnych latach będzie możliwość jego przedłużenia. Drugim miastem, które podążyło wytyczoną przez Katowice ścieżką jest Kalisz. Nowe przepisy, podobne do tych wprowadzonych w Katowicach, zostały uchwalone przez kaliskich radców i wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Wszystko wskazuje na to, że niebawem do powyższych miast dołączy również Gdańsk oraz Poznań.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości — jak się uzyskać?
Osoba chcąc uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu powinna zgłosić się do urzędu miasta, gdzie zostanie jej dokładnie wytłumaczone jakie są zasady skorzystania z ulgi. Każdy urząd ma własne wytyczne, dlatego najlepiej sprawdzać informacje bezpośrednio w swoim miejscu zamieszkania.
Zazielenienie budynku — zalety
Czy zwolnienie z podatku to jedyna korzyść płynąca z zazielenia nieruchomości? W żadnym wypadku. Plusów jest o wiele więcej. Rośliny stanowią naturalny filtr powietrza, dzięki czemu oczyszczają je od szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń, co ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców miasta. Ponadto, pochłaniają CO2, a produkują tlen. Prawidłowo zazieleniona ściana poprawia izolacje termiczną budynków – zielona ściana izoluje ściany od chłodnego powietrza. Sprawia to także, że znikają tzw. wyspy ciepła i zimna. Warto pamiętać, że rośliny są świetnym reduktorem hałasu – doskonale niwelują pogłos i echo oraz izolują budynki od dźwięków. Obecność roślin dobrze wpływa na pozostałe elementy ekosystemu, np. na ptaki czy owady, które w zazielenionych ścianach mogą znaleźć schronienie i pożywienie. Nie można zapominać również o walorach estetycznych. Zielone elementy wyglądają estetycznie, są przyjemne dla oka i wzbudzają spokój. Zielone i barwne elementy to miła odmiana dla wszechobecnego betonu i szarości.